Tap to unmute

📼 Eerste beelden van de Stormramp (1953)

Share
Embed
  • Published on Jan 31, 2022 veröffentlicht
  • Op 1 februari 1953 werd Nederland 's nachts verrast door enorme hoeveelheden water. De ramp werd veroorzaakt door een zware stormvloed in combinatie met springtij, waarbij het water in de trechtervormige zuidelijke Noordzee tot extreme hoogte steeg.
    🎞️ Dit fragment komt uit de collectie van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid en kan onjuiste, eenzijdige, of verouderde termen, opvattingen of uitdragingen bevatten.
    📼 Doorzoek onze volledige collectie op zoeken.beeldengeluid.nl
    #️⃣ #Watersnoodramp #Februariramp #Storm
    ℹ️ Bron: Polygoon-Profilti. Dragernummer: WEEKNUMMER_53-FHD00Z055SA, WEEKNUMMER_53-FHD00Z055SC.

Comments • 94

  • EB DW
    EB DW Month ago +12

    Precies 70 jaar geleden, een moment om te onthouden

  •  Я
     Я Month ago +1

    Господи береги эту прекрасную голландскую землю 🙏🏿❤
    Нидерландцы огромные молодцы ❤

  • ion lovsky
    ion lovsky 2 months ago +18

    Indrukwekkend… En. In wat een prachtige taal wordt de nood beschreven.

  • Sjoerd van Geuns
    Sjoerd van Geuns Year ago +17

    Indrukwekkende beelden, dat de Schielands Hogezeedijk niet gebroken is lijkt achteraf een wonder. De echte Ramp vond vooral plaats op de 'eilanden', de berichten kwamen pas een dag later mondjesmaat door, de ramp daar werd versterkt door de kou van het water en het winterse weer... onderkoeling eiste nog vele levens.

    • Mental illboy
      Mental illboy Year ago

      Als mijn zusje in die tijd zou leven had ze een heel hoop mannen opgewarmd. Dat weet ik zeker.

  • coolboombox160
    coolboombox160 Year ago +7

    Ik kan mij herinneren dat wij op de basisschool een project hadden over de watersnoodramp hadden en dat we deze video hadden gekeken, al was dit dan niet op Clip-Share maar op (zelfs in 2012/2013) videoband

    • GwnLars_
      GwnLars_ Year ago

      Hier ook, echter: Wij hadden nét een nieuwe lokatie. Dus daarbij zijn ook wat tape-lezers weggegooid waarschijnlijk..
      Hier waren ze (waarschijnlijk) stiekem gewoon op DVD gebrand..🤭

  • Cora Kootstra
    Cora Kootstra Month ago +8

    ik heb een boek gelezen met interviews over wat er destijds echt is gebeurd , het is schrijnend om te lezen hoe de overheid destijds heeft gefaald , en dat de meeste mensen zijn verdronken door de tweede vloed omdat hulp simpelweg niet op gang kwam . de meeste mensen die zijn gered hebben hun leven te danken aan de arbeiders en de vissers . niet aan het leger of de ambtenaren

    • yudit ilany
      yudit ilany Month ago +2

      @berendt87 ik neem aan dat wat je beschrijfd wel het geval was maar de vraag is of er toen (en nu ) een rampen plan was/is. Rampen kunnen gebeuren en zijn niet altijd of soms maar ten dele te voorzien. De mogelijkheid een grote groep van oed getrainnde hulpgevers met voldoende materiaal dat vervoerd kan worden ook wanneer de infrastructuur (ten dele) verwoest is, dat is de vraag. De bevolking is nu veel groter. Massa evacuatie is complex. We hebben de neiging te denken dat dat bij ons wel niet zal gebeuren...

    • yudit ilany
      yudit ilany Month ago +4

      De enorme groote van de ramp, gecombineerd met primitive communicatie middelen, verbroken telefoon lijnen, weggeslagen wegen en treinverbindingen maakten het waarschijnlijk erg moeilijk. Zonder electriciteit konden mensen ook niet naar de radio luisteren om instructies te ontvangen. In de overstroomde gebieden was het water ondiep, dus was het onmogelijk om grotere schepen in te zetten.
      Mogelijk was de overheid onbekwaam of niet voldoende bekwaam. Een adequaat rampenplan met wel getrainde mensen en voldoende apparatuur die snel in bruik gesteld kunnen worden is ook vandaag niet eenvoudig. Na afloop zijn we allemaal heel slim. De vraag is natuurlijk kunnen we het voorkomen? Zijn de delta werken effectief ook als het zee niveau hoger wordt and de niet langer bevroren gletchers de rivieren vullen? Kan er verstroming bestendig gebouwd worden? Want een miljoenen stad evacueren in een klein land is complex.... kunnen we leren leven met een hogere waterstand?
      Verkomen is belangrijk... adequate ramp plannen, training, voldoende mensen, materiaal, communicatie wanneer de gewone systemen niet meer optimaal werken... dat zijn de echte vragen.

  • Louis van Rijn
    Louis van Rijn Year ago +11

    De laagste dijk was maar 3.75 m boven NAP, (schelphoek) door verzakking. 5 meter was de dijknorm op papier...dat geduldig is...maar verzakking is geduldiger.. 4.56 m verhoging won dus met overmacht.

  • lucas rem
    lucas rem Year ago +3

    Het ging hier zo langzaam. gecontroleerd.
    Je ziet nu met die vulcanen dat dat in deze tijd veel extremer gaat.
    De Falcon 9 gister, de Depth images van de italiaanse space agency, we moeten nog veel onderzoek doen.

    • Leen Borsboom
      Leen Borsboom Month ago

      @Karel de Kale Dat noem ik nog eens voor paal staan.

    • Karel de Kale
      Karel de Kale Month ago +1

      @Uplink X De zee neemt en de zee geeft.......

    • Karel de Kale
      Karel de Kale Month ago

      @Leen Borsboom Er staan ca.1 miljoen woonhuizen te wachten op paalonderhoud, omdat de huizen verzakken, niet slechts op de oude veengebieden ,maar ook op de zandgronden.
      Als dat niet binnen 10 jaar gebeurt, zullen daarna deze woonhuizen onbewoonbaar verklaard worden.
      En dit keer zullen de gasopbrengsten echt niet gebruikt kunnen worden om een soort nieuw deltaplan te maken.

  • Geert E.
    Geert E. Year ago +8

    Het is ook de ongeziene schaal waarop dit gebeurd is wat het zo hallucinant maakt.

  • Light Sea
    Light Sea Month ago +2

    Heftig😦

  • Johan van Oosterhout
    Johan van Oosterhout Year ago +13

    Mijn vader heeft toen met talloze andere hulpverleners met zandzakken de dijken moeten dichten. Heeft met ons er nooit over gehad of heel weinig. Trauma?

    • berendt87
      berendt87 Month ago

      Ga er maar van uit dat het een trauma was voor hem. Mensen die verschrikkelijke dingen de oorlog hebben meegemaakt hebben het er ook niet over. Als je het er niet over hebt hoef je er ook niet aan te denken.

    • walter zuiderwijk
      walter zuiderwijk Year ago +1

      Het zal ook best heftig geweest zijn op zo'n moment moet je volgens mij echt primitief denken wat te doen bij zo'n doorbraak.

  • e.stoffel Zijlstra
    e.stoffel Zijlstra Year ago +1

    Rampzallige toestand hier!😭😭😭😭😭

  • Josbert Lonnee
    Josbert Lonnee Year ago +5

    6:33 Dit was het dorpje Kruiningen.

  • Frank Bogers
    Frank Bogers 2 months ago +1

    Beelden van ons dorp Lepelstraat met de Kladde vanaf 8.20

  • Jeroen Jansen
    Jeroen Jansen Month ago

    Ik dacht altijd dat alleen Zeeland betrokken was

  • MsErik69
    MsErik69 Month ago +1

    Bij mij in Dordrecht was het niet zo rampzalig gelukkig.

  • Aranimda
    Aranimda Year ago +5

    Dit mag nooit meer gebeuren.

    • Karel de Kale
      Karel de Kale Month ago

      @Casper Games Ze hebben dringend onderhoud nodig, maar den Haag geeft het geld liever elders uit.

    • George Lucas
      George Lucas 2 months ago

      Ik zal het doorgeven.

    • Ste Jer
      Ste Jer Year ago

      @TimdeKleijn Eye opener is dat!

    • Simon Willig
      Simon Willig Year ago

      @TimdeKleijn des te erger....

  • Steve Dhuyvetter
    Steve Dhuyvetter Month ago +2

    Zeventig jaren geleden.

  • Louis van Rijn
    Louis van Rijn Year ago +1

    Mooi muziekje achter de metalen polygoon stem... gaat even voorbij aan de ernst van de werkelijkheid.

  • AlaskanPrincess
    AlaskanPrincess Year ago

    TY!

  • Josbert Lonnee
    Josbert Lonnee Year ago

    12:18 Het dorp Brouwershaven.

  • Robert Neven
    Robert Neven Month ago +3

    En de eerste beelden van uit de lucht werden gemaakt door een Belgische luchmacht helicopter,

  • Denszie the first
    Denszie the first Month ago +3

    man wat is onze samenleving toch veranderd verschrikkelijk.

    • berendt87
      berendt87 Month ago

      En dat in 70 jaar. Dat is nog geen eens een mensenleven. 15 jaar geleden zat nog niet iedereen de hele tijd op de telefoon te kijken. 20 jaar geleden was nog niet iedereen bekend met Clip-Share.

  • fommes
    fommes Year ago +2

    @12:18 Brouwershaven
    @14:00 Zierikzee

  • Rick
    Rick Year ago +1

    kan iemand mij vertellen, bij 19:15, waar die 'kaartjes' aan de kanten van haar hoofd voor dienden?

    • Karel de Kale
      Karel de Kale Month ago +1

      @George Lucas Zeeland kende verschillende klederdrachten, aan de hoeveelheid smuk kon je zien hoe welgesteld ze waren.Veel goud en bloedrode kralen, die een behoorlijke waarde hadden.

    • Jan Klop
      Jan Klop Month ago +2

      @zieniet Die "kaartjes" (gouden plaatjes) zijn versiersels van een oorijzer. Een oorijzer is een metalen beugel om mutsen op hun plaats te houden.

    • Jeroen Vdf Janssen
      Jeroen Vdf Janssen Month ago

      Ik heb ooit eens vernomen dat het aan de achterzijde spiegeltjes waren...

    • George Lucas
      George Lucas 2 months ago +1

      Die klederdracht komt van Zuid-Beveland, maar ik heb geen idee wat de achterliggende gedachte is. Misschien zelf eens op onderzoek uit gaan?

  • Ik weet Geen naam
    Ik weet Geen naam Year ago +10

    Net een beetje hersteld van de oorlog komt er zo’n kut storm

    • stormvogel6
      stormvogel6 Year ago +1

      he bah......vindt "CORRY" veel beter klinken hoor.....

  • walter zuiderwijk
    walter zuiderwijk Year ago +2

    Ik weet niet of ik gelijk heb maar deze band is volgens mij al een keer geüpload.

    • TheDutchShepherd
      TheDutchShepherd Year ago

      @Ste Jer zo ist

    • Ste Jer
      Ste Jer Year ago +1

      @TheDutchShepherd doen we niks mee

    • TheDutchShepherd
      TheDutchShepherd Year ago

      @lucas rem goed verhaal

    • lucas rem
      lucas rem Year ago

      @Nederlands Instituut voor Beeld & Geluid Erg goed dat het opnieuw gescanned is, dit is 16 mm verwacht ik, dit matriaal word ook vaak in kleur geconverteerd, film is een hele goede bron, veel beter dan video content.
      Zelfs de NASA op de cape nu, ik heb het hem persoonlijk mogen vragen, yves, CapCom bij NASA, die verandwoordelijk is voor de camera's, ja ik film het ook met 35 mm highspeed film camera's, 30? niet duidelijk hoeveel, maar het meeste is 35 mm film, met extra LIVE monitor op die camera net als in Holywood, in 4k 60 frames max, zodat je direct kan zien wat er op die film staat.

    • walter zuiderwijk
      walter zuiderwijk Year ago +1

      @Nederlands Instituut voor Beeld & Geluid Dank je wel voor de uitleg

  • walter vermeer
    walter vermeer Month ago

    en het was allemaal voorkomen geweest als ze naar het advies van Johan van Veen hadden geluisterd. schandalig.

  • berendt87
    berendt87 Month ago +3

    Ik heb 1 vraag. Hoe hebben ze al dat water terug de zee in gekregen? De oppervlakte is groter dan Flevoland. Dat was niet eventjes pompen.

    • J IJzer
      J IJzer 24 days ago

      @berendt87 dat waren ze ook mijn ouders waren toen heel jong die hebben maanden in opvang gezinnen gezeten

    • berendt87
      berendt87 Month ago

      @J IJzer Daar ben je ook een tijdje mee bezig

  • Gerrit Vdf R
    Gerrit Vdf R Month ago +1

    Nu nog even vermelden waarom de dijken niet werden verstevigd want dat is namelijk wel bekend maar werd achter gehouden.

  • Gethijsem81
    Gethijsem81 Year ago +4

    jeetje zelfs toen hadden ze al last van corona ;) @2:15

    • Jan Visser
      Jan Visser Month ago

      @klaas van manen Zo, ik heb het gezien op het raam. Geen speld tussen te krijgen👍 Nu Robert nog😀

    • klaas van manen
      klaas van manen Month ago

      Voor de duidelijkheid: het woord 'CORONA' staat op het grote winkelraam, en het is maar heel even in beeld.

    • Robert Chan
      Robert Chan Month ago +1

      Och ok! Heb het tot nu ook alleen maar op m'n mobiel gezien en dus vanavond (net als Jan) op een grotere scherm kijken.
      Het was juist de vraag of gene die het schreeft wel een Link legde met covid-19, ik iig niet: heb zelfs jaren boven een apotheek/drogist gewoond met diezelfde naam; idd: Latijn voor 'Kroon'.

    • Jan Visser
      Jan Visser Month ago

      @klaas van manen Tijd voor een bril. Op mijn telefoon heb ik dat (nu ik weet waar te kijken) nog steeds niet gezien😅 vanavond maar eens een groter scherm er bij.

    • klaas van manen
      klaas van manen Month ago +1

      Op de gevel rechts van de kapper is het woord 'CORONA' te lezen, wat natuurlijk gewoon Latijn is voor 'kroon'. En nee, het leggen van een link met de Covid-pandemie is wat mij betreft niet grappig.

  • Quinten
    Quinten Month ago +1

    Writed?

  • Mental illboy
    Mental illboy Year ago +2

    Mental Illboy bestond toen nog niet. Dat waren volgens mij wel saaie anti sociale tijden.

    • Ste Jer
      Ste Jer Year ago +6

      Eerder supersociale tijden want iedereen hielp elkaar.
      Maar het gewone (plattelands)leven was inderdaad aardig saai en bestond vooral uit hard werken.

  • Sella Ommekeer
    Sella Ommekeer 8 months ago +1

    Het is die klimaatverandering he :-P

    • Sella Ommekeer
      Sella Ommekeer Month ago +1

      @R W Snap jij het wel eigenlijk?

    • Sella Ommekeer
      Sella Ommekeer Month ago

      @R W dombo

    • R W
      R W Month ago +2

      Je snapt het verschil niet tussen weer en klimaat?